Omagiu eroilor neamului în parohia Tutora

Viața parohiei Iulie 5, 2013

Un moment mult aşteptat de  creştinii parohiei este sărbătoarea Înălţării Domnului. Atuci  sunt sărbătoriţi şi eroii neamului trecuţi la Domnul în mod jetrfelnic din localiatatea noastră.

Fiind o sărbătoare a întregii comunităţi, preotul paroh invită oficialităţile locale, precum şi intelectualii satului pentru a se ruga împreună cu toţi creştinii parohiei. Aşa se face că an de an reprezentanţi ai primăriei, cadre didactice şi elevi ai şcolii (ce pregătesc un program artistic), reprezentanţi ai poliţiei de frontieră, ai poliţiei locale, dar şi cadrele sanitare de la dispensarele uman şi veterinar sunt prezenţi pentru a aduce un omagiu celor care s-au înălţat cu sufletul la cer, alături de Hristos cel Înviat, după ce şi-au dat viaţa pentru apărarea ţării, întregirea neamului şi slavă sfintei noastre Biserici.

După slujba de pomenire, oficiată la monumentul eroilor, este pregătită o agapă creştină spre pomenirea celor adormiţi în Domnul, ca eroi ai Patriei noastre.